Hledat
PROVOZOVNY
  • Černokostelecká 938/8, Praha 10
  • Radhoštská 6, Praha 3
  • Nám. Plk. Vlčka 692/5, Praha 9

Jak vybrat dioptrické brýle

Jak vybrat dioptrické brýle

Jak vybrat ty správné dioptrické brýle ?

Před samotným výběrem dioptrických brýlí je samozřejmě důležité vědět, pro jakou věkovou skupinu brýle vybíráme. Zda se jedná o dětské brýle, stylové brýle pro dámu či pro muže, jakou máme oční vadu. Samozřejmě pro to jak vybrat správné brýle je důležitý také tvar a velikost obličeje pro brýle.

Dioptrické brýle jsou individuální pomůcka na míru pro každého z nás, proto je nelze půjčovat, půjčovat si, nebo koupit hotové.

Podstatnou roli hraje skutečnost, zda jste krátkozrací či dalekozrací. Pokud máte oční vadu zvanou krátkozrakost, neboli vidíte špatně na dálku, budete s největší pravděpodobností potřebovat dioptrické brýle každý den. Lidé, kteří vidí špatně na blízko (dalekozrací), využijí brýle především při práci na počítači či na čtení, u obou kategorií jsou však brýle určeny pro celodenní nošení. Další častou vrozenou vadou zraku, která vyžaduje korekci brýlemi je astigmatismus, zde nezáleží na vzdálenosti, obraz je rozostřen celkově dle míry astigmatismu. Nošení dioptrických brýlí s astigmatickou korekcí sníží únavu a umožní pohodlnější práci či relax. Brýle s korekcí astigmatismu Vám opět umožní řídit auto i za horších světelných podmínek.

Po 40 potřebuje dioptrické brýle již téměř každý. Samozřejmě většinou potřebě brýlí pár let vzdoruje, a bojuje s postupnou ztrátou schopnosti oka zaostřovat do blízka, tedy s nastupující časem získanou oční vadou presbyopie. Multifokální brýle tento problém odstraní a opět uvidíte do všech vzdáleností ostře. Multifokální brýle řeší nejen problém brýlí na čtení (presbyopii), ale mohou korigovat i vrozené oční vady krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus.

Pro děti v této kategorii nabízíme specializované dětské  brýlové obruby, které vyhoví jejich nárokům jak z pohledu barevnosti, tak i z pohledu technického provedení, s důrazem na bezpečnost a odolnost. Doporučíme Vám i speciální typy brýlových čoček, které jsou vhodné pro dětské zákazníky.

Nenároční zákazníci u nás naleznou praktické funkční brýle v dostupné cenové hladině. Náročnějším zákazníkům nabídneme brýle zohledňující nejnovější módní trendy s použitím nejvyspělejších technologií. I pro tuto kategorii platí naše 100% garance nejnižší ceny brýlí.

stylové značkové dioptrické brýle

Pro tuto kategorii začíná být klíčovým parametrem u brýlí vzdálenost, pro kterou budou brýle optimalizovány, tedy zda budou zpracovány brýle na čtení, pracovní vzdálenost, interiér-kancelář/domov, či do dálky např. řízení a pod. Situaci lze řešit několika jednoúčelovými brýlemi, nebo multifokálními brýlemi s použitím víceohniskových brýlových čoček. Technické provedení brýlových obrub bývá přizpůsobeno právě i pro užití multifokálních čoček tak, aby multifokální brýle byly 100% funkční.

schéma pracovní multifokální brýle

Oční vady a brýle

Oční refrakční vady zraku korigovatelné brýlemi

Oční vady jejich korekce vyžaduje brýle na míru, budete dobře vidět i dobře vypadat, správnou dioptrickou korekcí můžete předejít bolestem hlavy, slzení očí, pomůže i proti vráskám kolem očí.

Zrakový test potřebné korekce je v naší oční optice prováděn zcela ZDARMA.
Astigmatismus je nejčastejší a taky nejvíce opomíjená vrozená refrakční oční vada.

Astigmatismu podstatou oční vady je, že oko není ideálně kulové, ale astigmatické oko je “šišaté“. Při astigmatismu některá z optických ploch oka, nejčastěji oční rohovky, nemá pravidelný polokulovitý tvar. V jedné rovině je optická plocha u astigmatismu více zakřivená než v druhé. Zjednodušeně můžeme tvar astigmatického oka přirovnat k vajíčku nebo k ragbyovému míči. Astigmatismus se projevuje rozostřením obrazu bez ohledu na vzdálenost pohledu, soustava oka astigmatismus částečně koriguje, dochází však k velkému namáhaní. Urgentní potřeba korekce nižší úrovně astigmatismu se tak projevuje i později než u jiných očních vad a bývá spojena s vyšší celkovou námahou oka. Lidé s astigmatismem mívají problém s prací na počítači, delším čtením, s noční nebo dlouhodobou jízdou autem. Astigmatismus se velice často vyskytuje v kombinaci i s dalekozrakostí nebo krátkozrakostí. Brýle uživatel nosí celodenně a umožňují mu ostrý pohled do všech vzdáleností.

Astigmatismus demo oční vady
Krátkozrakost se projevuje problémy s viděním na dálku

Lidé s krátkozrakostí jsou tedy nuceni nosit brýle nebo kontaktní čočky. Krátkozraké oko je obvykle delší než normální oko a jeho rohovka také může být strmější. Proto se paprsky procházející rohovkou a čočkou nestřetávají na sítnici, ale před ní. Tím se stane, že u krátkozrakosti je obraz rozmazaný a jsou nutné brýle na dálku na celodenní nošení.

Dalekozrakost se obvykle objeví problémy se čtením a viděním na blízko před věkem 40 let.

S dalekozrakostí nízké úrovně soustava oka lépe bojuje než s krátkozrakostí, dochází však k námaze oka a mohou se dostavit průvodní problémy.  Dalekozraké oko je obvykle kratší než normální oko a může mít plošší rohovku. Tudíž se obraz (světlo) zaostří za sítnicí. Blízké objekty vyžadují větší sílu pro zaostření, a proto se mohou jednodušeji rozmazat  a tím vznikají především potíže s viděním na blízko.Při nošení brýlí s korekcí dalekozrakosti uživatel vidí ostře na všechny vzdálenosti.

Presbyopie znamená postupnou ztrátu schopnosti oka zaostřit na blízké předměty.

Vetchozrakost (presbyopie), je na rozdíl o předchozích vrozených očních vad,  refrakční vada získaná věkem. Typicky se vetchozrakost začíná projevovat po resp. mezi 40. až 45. rokem života.U presbyopie je zpočátku řešením oddalovat při čtení text, ale s narůstajícím věkem se potíže s postupem presbyopie stupňují a přidávají se i problémy s viděním na počítač, a tak lidé s presbyopií musejí používat několik druhů brýlí na různé vzdálenosti – brýle na čtení, brýle na počítač, brýle na dálku a pod. Ideální korekcí oční vady presbyopie brýlemi jsou multifokální brýle. Multifokální brýle se zhotovují vždy na míru dle parametrů uživatele. Multifokální brýle mohou vyřešit nejen získanou presbyopii, ale zároveň i vrozené oční vady krátkozrakost,dalekozrakost a samozřejmě i astigmatismus.