Odpovědi na vaše nejčastější dotazy

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY UŽIVATELŮ DIOPTRICKÝCH BRÝLÍ

Předpis pro výrobu brýlí Vám může poskytnout lékař, optometrista, popřípadě oční optik. Na výpis dokumentace máte ze zákona nárok. Obyčejně obsahuje následující řádky:

Korekci do dálky pro pravé a levé oko a možnými parametry: sféra (SPH), cylindr (CYL) a osa (AXIS).

Korekci na blízko opět s uvedením jednotlivých parametrů nebo s uvedením adice (ADD), která udává rozdíl korekce dálka vs. blízko, nejčastěji hodnota 2,00.

Parametr sféra může pro pohled do dálky i na blízko nabývat plusových i minusových hodnot dle očí vady.  Není tedy pravdivé tvrzení, že na čtení jsou plusové dioptrie a na dálku minusové. Brýle na blízko potřebují obvykle lidé až po 40-tém roce života.

Pokud trpíte astigmatismen, jeho korekci vyjadřuje parametr cylindr vždy společně s parametrem osa. U všech parametrů jsou důležitá znaménka + a -. Minus pro zvýraznění bývá někdy zapisován jako =. Osa je vyjadřována ve stupních v rozmezí 0-180.

Ne všechna políčka musejí být vyplněna, u nevyplněných políček se parametr považuje za nulový. Nulové dioptrie mohou vyjádřeny i slovně plan či plano.

Dalším důležitým parametrem je PD, tedy vzdálenost středu Vašich zornic. Tento údaj může být uveden jedním číslem nebo přesněji pro každé oko zvlášť (RPD, LPD). Obvyklá hodnota se pohybuje v rozmezí 50-70mm. Nejčastěji pak kolem 62mm. Údaj PD se v dospělém věku nemění.

Hodnota je rozdílná pro pohled na blízko a pohled do dálky o cca 4mm. Hodnotu PD, Vám jako doplňkový údaj, může uvést oční lékař, změřit oční optik nebo si ho můžete změřit sami v ydrcadle ze vzdálenosti cca 50cm nebo požádat kamaráda o změření měřítkem, popř. lze zjistit ze starých brýlí.

Ano. Pomocí speciálních přístrojů lze změřit veškeré potřebné parametry ke zpracování zakázky. Při změně dioptrií se nové brýle dají zpracovat dle starých brýlí s aktuálními dioptriemi.

Při koupi brýlí po 40-tém roce věku je třeba pečlivě zvážit, pro jakou vzdálenost budete brýle používat. Pokud vyžadujete maximálně široké zorné pole, může se Vám stát, že budete potřebovat i více brýlí  na různé vzdálenosti. Nejčastěji na dálku, čtení (blízko cca 35cm) a tzv. pracovní brýle na vzdálenost kolem 80cm. Pracovní brýle jsou vždy o něco slabší než brýle na čtení. Podle vývoje Vaší oční vady je rozmezí cca 0,50 až 1,50 dioptrie.

Ano, existuje. Vhodným řešením jsou multifokální brýle, které nabízejí nerušený pohled do dálky s plynulým přechodem a náběhem dioptrií na pracovní a čtecí vzdálenost. Pro běžného pozorovatele není rozdíl mezi brýlemi vybavenými multifokálními čočkami a brýlemi vybavenými běžnými čočkami patrný. Nijak tedy neruší.

schéma pracovní multifokální brýle

Ano, také brýle je možné zpracovat a zohlednit v nich, jak Vaše dioptrie na dálku, tak i blízko. Dokonce v nich bude uspokojivě řešena i tzv. pracovní vzdálenost. Do brýlí budou zpracovány multifokální čočky s plynulým  a „neviditelným“ přechodem do dioptrií na blízko. Řeší v zásadě dálku a čtení, ale i potřebnou pracovní vzdálenost. Pro multifokální brýle jsou vhodné obruby (rámečky) s minimální výškou 30mm.

Sluneční brýle v dioptrické provedení nabízíme. Je možné si vybrat z více materiálů a v různých  barvách.

Máme pro Vás komfortní řešení, brýle se samozabarvujícími se skly (čočkami). Jsou nabízeny ve dvou barvách – šedá a hnědá, tzv. photobrown, photogrey. Takové brýle jsou vhodné pro každodenní použití, nedoporučujeme jako náhradu slunečních brýlí. V interiéru automobilu je jejich samozabarvující se schopnost omezena.

Rámeček je možné zakoupit bez skel. Pokud chcete nosit brýle jako módní doplněk, rádi Vám zpracujeme nedioptrické čočky, tzv. plano.

Akceptujeme recepty všech zdravotních pojišťoven. Opis či sken receptu přiložte ke zpracování zakázky, zadávání objednávky. Originál, na zadní straně dvakrát podepsaný, ne starší 30-ti dnů, zašlete poštou na kontaktní adresu. V současné době zdravotní pojišťovny poukazy-recepty proplácí jen mladistvým do 15ti let.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY UŽIVATELŮ KONTAKTNÍCH ČOČEK

U kontaktních čoček se udávají tyto parametry:

Dioptrie (optická mohutnost) – označení DPT, PWR

Zakřivení (rádius) – označení BC (base curve)

Průměr – označení DIA

U torických čoček navíc:

Cylindr – označení CYL

Osa (astigmatismu) – označení AXIS

U bifokálních a multifokálních čoček navíc:

Adice – označení ADD

Pokud již kontaktní čočky nosíte potřebné údaje zjistíte na krabičce, popřípadě obalu kontaktních čoček. Další možnosti je vyžádat si opis zdravotní dokumentace od Vašeho kontaktologa, popřípadě absolvovat nové vyšetření pro aplikaci kontaktních čoček.

Úprava dioptrických hodnot se obvykle provádí u vyšších korekcí a korekcí s astigmatismem.  Korekce je způsobena hlavně tím, že kontaktní čočka leží přímo na oku, někdy také omezeným rozsahem vyráběného sortimentu. Pro uřčení dioptrií nás kontaktujte, ideálně nebo ho za poplatek určí v kamenných prodejnách

Pro naprostou většinu dnešních kontaktních čoček postačí k údržbě univerzální víceúčelový roztok.

Typicky pak stačí ponechat kontaktní čočky v roztoku po použití cca 4 hodiny před opětovnou aplikací. Většina dnešních roztoků už ani přímo nevyžaduje, jinak doporučované, mechanické promnuti čočky před vložením do roztoku. Předejde se tak možnému roztržení čočky při neobratné manipulaci. Roztok je třeba vždy před vložením kontaktních čoček použít nový. Po vyjmutí kontaktních čoček roztok vylijte a nechte pouzdro vyschnout. Téměř nezbytným společníkem dnešního uživatele kontaktních čoček jsou ještě hydratační kapky, zaručující hydrataci oka a kontaktních čoček a tedy maximální comfort nošeni. Dnes již existují i zcela bezúdržbové jednorázové jednodenní kontaktní čočky, které umožňují zcela bezstarostné užívání. O vhodné údržbě konkrétních čoček se dočtete v příbalovém letáku resp. ji konzultujte s kontaktologem.

Naprostá většina kontaktních čoček na trhu umožňuje nouzové nepřerušené nošení přes noc. Jsou i takové typy, které jsou schváleny i pro několika denní, některé až měsíční, tzv. kontinuální nošení. Nepřerušené nošení však statisticky zvyšuje možnost vzniku problému spojených s nošením kontaktních čoček, z tohoto pohledu tedy se jeví vyndávání čoček na noc jako více než vhodné.

Kontaktní čočky mohou být, oproti brýlím, ideálním řešením zrakové korekce pro sportovce. V nich má uživatel širší zorné pole a lépe vnímá vzdálenosti, lépe koordinuje své pohyby.

Samozřejmě jsou také odolnější proti dynamickým vlivům a drží na svém místě i při prudkých pohybech, bohužel neposkytují oku srovnatelnou ochranu jako specializované brýle před povětrnostními vlivy, slunečním zářením apod. Poskytují oku potřebnou mechanickou ochranu, proto je potřebné zvážit  jejich užívání společně se sportovními brýlemi.

Co se konkrétně pobytu ve vodě týká, voda není ideálním prostředím pro užívání kontaktních čoček, může dojit k jejich kontaminaci bakteriemi a také vyplavení, tedy ztrátě. Proto doporučujeme používat kontaktní čočky v kombinaci s brýlemi pro vodní sporty. V každém případě je třeba kontaktní čočky po pobytu ve vodě řádně vydesinfikovat a ošetřit.

Někteří uživatelé kontaktních čoček si přejí změnit nebo upravit barvu svých očí z různých příčin, popřípadě chtějí využít kontaktní čočky se speciálním efektem / vzorem. Právě jim jsou určeny tyto čočky. Čočky se vyrábějí v různých barvách, buď v krycím nebo pouze tónovacím provedení. I běžné čočky mají modravý nádech, který výrobci nazývají tzv. manipulační, který usnadňuje manipulaci kontaktních čoček. Při aplikaci na oku však není téměř patrný. Aplikace kosmetických barevných čoček vyžaduje obdobné vyšetření jako u klasických dioptrických. Barevné kontaktní čočky jsou samozřejmě k dispozici i  v dioptrickém provedení.